Роден съм в гр. Карлово през 1977 г. Семеен съм с прекрасна съпруга и две прекрасни деца – Зара на 2,5 г. и Кристиан на 5.
Родът ми произлиза от гр. Плевен. Наследник съм на първата светска девическа учителка в България от времето на Възраждането – Анастасия Димитрова; на Киро Илиев – четник в четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, загинал геройски на 18 юли 1868 г., на връх Бузлуджа. В рода си имам дядо, участвал в превземането на Одринската крепост, който е бил ранен тежко, но оцелява. Техният завет да се боря за свободата, за истината, за образованието никога не забравям. Мечтата ми винаги е била да се боря срещу неправдата – затова и станах адвокат.
Как влязох в политиката
На 10 април 2023 г. ме уведомиха, че е постъпила молба от колега – общински съветник – за напускане на Общинския съвет в Карлово, поради здравословни причини и аз съм следващия в листата, който трябва да заеме неговото място. Пред мен възникна въпросът: защо да влизам в политиката? Имах добрия пример на моя дядо, който е бил заместник-кмет на община Карлово – изключително почтен и отдаден на обществото, по мнението на карловци, един от строителите на съвременно Карлово. То имаше и друго – знам, че мога да помагам на града си и всеки в Карлово да има равен шанс и перспектива да живее добре. Все пак сме града на Васил Левски и към закърмен със завета, който ни е оставил – за чиста и свята република. Така влязох в политиката.
Както в местна власт, така и на национално ниво, в политиката трябва да влизат силни хора – не с користни цели, а идеалисти, отдадени на обществото. Като адвокат съм доказал, че с каквото съм се заел, е било завършено и отстоявано докрай. Каузите, които съм защитавал и хората, които срещнах по пътя, като Николай Хаджигенов и Арман Бабикян, ми вдъхват увереността, че не всичко е загубено. Българите сме доказали през вековете, че когато е най-трудно и когато имаме каузи, знаем как да се обединяваме пред общата опасност.
Какво искам да променя
Заради посредствените ни политици, не можахме да насочим европейската солидарност и европейските средства към селското стопанство и иновациите, в развита и конкурентна икономика, в продукция с висока добавена стойност. Продаваме зърно, не бисквити; продаваме суровина, а не краен продукт. А трябва да е обратното – български компании трябва да произвеждат българска продукция, да изнасяме екологични и био разнообразни храни, чуждите компании да купуват нашия краен продукт, а не ние, купувайки чуждото, да обричаме на фалит родните производители. Защо споменавам селското стопанство ли? Защото по образование съм и агроном и инженер “Земеделска техника”. Досегът със земята винаги ме е изпълвал с едно особено чувство на спокойствие и принадлежност.
Юридическото ми образование със сигурност е плюс, особено с предизвикателството да се боря срещу незаконни актове на местната власт и чувството за безнаказаност, което създава усещане за безнадеждност и безпомощност у хората. Именно и това беше причината да създам НПО “Мандат” – организация, която да се опълчи на порочния модел на местно самоуправление. Много хора, които имат власт, са се вкопчили в нея и не желаят да я пуснат. Сраснали са се със стола на кмет или общински съветник. Ние застъпваме тезата, че въвеждането на мандатност е единственото лекарство срещу порочните практики. Така ще се прекъснат редица зависимости, възникнали през годините, а обществото ще се превърне в група за натиск срещу корупцията и принципа за „лоялност към местния феодал“. От местното самоуправление до националното управление – всичко е част от тази порочна пирамида, която периодично възпроизвежда едни и същи корумпирани субекти. Време е да сложим край на това.
На следващо място, считам че грешните решения на местно и национално ниво са плод на ниска правна култура и непрофесионален подход на законодателния орган. Нагледахме се на некомпетентни хора и набедени юристи, невлизали в съдебна зала, които ни вкараха в безпрецедентна конституционна и институционална криза. Нагледахме се на „извънредно“ законодателство, което не защитава интереса на гражданите, а спасява определени лица. Единственият начин за промяна е чрез върховенство на правото: реформа в законодателството с ясни правила и законови норми, ревизия на назначенията, проследяване за конфликт на интереси, граждански и обществен контрол. Не е трудно; воля трябва и компетентност за създаване на система и работещи механизми.
Какво ме мотивира да продължавам
Вярвам в убежденията и интуицията си. Досега не са ме подвеждали. Затова и убедено днес мога да Ви призова да подкрепите НИЕ ИДВАМЕ с № 21 в бюлетината. НИЕ ИДВАМЕ, когато е трудно. НИЕ ИДВАМЕ, когато е време за битка. НИЕ ИДВАМЕ, за да си отидат те!
Гласувайте за адв. Гънчо Гънчев с ✅ 21 в бюлетината в 17 МИР – Пловдив област, в 22 МИР – Смолян и с преференция 112 в изборите за Европейски парламент. НИЕ ИДВАМЕ!